Šéfredaktor magazínu Quartz: Novinárske konvencie potrebujú update

Autor: Dávid Tvrdoň | 5.5.2015 o 16:30 | (upravené 6.5.2015 o 17:44) Karma článku: 5,91 | Prečítané:  2099x

Týždeň v médiách opäť plný zaujímavých udalostí. Prečítajte si výber toho najlepšieho, čo som za uplynulých 7 dní zhromaždil.

Každý týždeň posielam kolegom z denníka výber toho najdôležitejšieho, čo sa v žurnalistike stalo. Možno to pomôže aj ďalším, tak to sem bude pravidelne dávať vždy v utorok aj s ďalšími doplneniami. Viac toho mám na Twitteri alebo Facebooku.

Editorka NY Times Margaret Sullivan napísala minulý týždeň krásny text o žurnalistike, pretovšetkým o tom, čo pre ňu znamená, ako ju vníma a podala to forme rád pre svojich študentov. Píše napríklad, aby sme (ako novinári) boli idealisti a nie cynici (teda pravý opak toho, ako to naozaj je). No ďalej uvádza pre mňa zásadnú radu - nebuďte nikdy nudní, ale píšte zaujímavo a jasne.

--------------------------------

Neviem, kedy presne začala debata o tom, aby sa novinári začali učiť kódovať, ale som rád, že stále pokračuje a z prvotného "lebo svet sa digitalizuje" sa polemika uberá viac smerom argumentov. Hlavný aktéri sa menia, je veľa príkladov novinárov na jednej aj druhej strane kódovacej barikády.

Prečítajte si posledný článok Marthy Kang, ktorá hovorí špecificky o znalostiach kódu pre účely získavania dát. A zas druhý pohľad - rozhovor medzi bývalou editorkou sociálnych sietí NPR Melody Kramer, ktorá sa naučila kódovať kvôli práci v médiách, a dizajnéra z MIT. Ich diskusia je zaujímavá a skôr hovoria o kóde a IT skills ako znalostiach, o ktorých majú mať novinári tušenie (aspoň čo ako funguje), ale nemusia to nutne ovládať sami.

--------------------------------

#PodcastOfTheWeek

Každý týždeň sa mi podarí objaviť nejaký nový podcast, a potom ich nemám čas pravidelne všetky počúvať. Naposledy som si pridal Digiday podcast, ktorý vyspovelal šéfredaktora Kevina Delaneyho (dlhoročného novinára Wall Street Journal) z mnohými obľúbeného magazínu Quartz. Odznelo tam veľa zaujímavých vecí, napríklad všetko, čo vidíme na ich webe je výsledkom experimentov, meraní a následnou interpretáciou výsledkov. Hovoril o videu ako budúcnosti, zmene prístupu k článkom a titulkom, alebo mobile-first prístupe.

Pamätáte si, ako mali postranný stĺpček, kde mali témy, ktorým sa venujú, plus výbec článkov. Z meraní vyplynulo, že tam nikto neklikal. Zrušili to a dnes je web len jeden stĺpec. Zaujímavejšia bola ale debata o obsahu, a ich stratégií.

Quartz chce písať o všetko, čo sa deje v technologickom svete a ekonomických témach. Nechce to ale robiť tuctovo ako ďalšie médium v poradí. Chcú vysvetlovať a prinášať rýchle informácie. Zaujímavý bol prípad, keď novinári pozerali Apple event (predstavenie iPhone 5) a všimli si, že Tim Cook v jednom grafe nepriznal hodnoty na osách x a y. Rýchlo získali dáta a do hodiny vydali text "Tim Cook nechce, aby ste videli tento graf". Samozrejme, článok sa rýchlo rozšíril na sociálnych sieťach.

Novinári z Quartz teda rozmýšľajú, čo osloví ich publikum, kde ho zastihnú a ako ho najlepšie oslovia. Keby ste si z podcastu nemali odniesť nič iné tak aspoň toto. Jaj, a ešte to, že nepíšte 800-slovné články. Nikto ich nechce čítať a je to v podstate polovičná práca. Prečo? Vypočujte si. (OK, hlavné body si tam môžete aj prečítať, je k tomu pripojený článok, ale odporúčam si to vypočuť.)

article_photo

1 vetou

#PhotoEssayOfTheWeek

NPR robí veľa dobrý vecí a minulý týždeň zverejnili skvelú fotoesej na zaujímavú tému.

article_photo

Tak zas o týždeň, inak má nájdete na Twitteri alebo Facebooku.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Účtenky frustrujú podnikateľov, no Babišovi lákajú voličov

Sociálni demokrati o registračných pokladniciach hovoria dve desaťročia. Tému aj tak pustili hnutiu ANO.

ŠPORT

Sagan na MS: má dva tituly, ale raz ho zradil žalúdok

Sagana čakajú ôsme majstrovstvá sveta.


Už ste čítali?